Kérjük itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Kérjük itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Kérjük, itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) és a Green Policy Centerrel együttműködésben 2024 tavaszán és nyarán hét fókuszcsoportos megbeszélést tartott az építőipari szereplőkkel a Building Life Projekt keretében. A megbeszélések célja a nemzeti dekarbonizációs útiterv előkészítése volt. Ezek az egyeztetések kiemelkedő fontosságúak a fenntartható és zöld építési gyakorlatok elterjesztésében és a hazai zéró karbon építkezés megvalósításához. Az előkészítés alatt álló HuGBC Zéró Karbon Útiterv az épületek teljes életciklusára vonatkozó üvegházgáz-kibocsátást figyelembe veszi, beleértve az épületekben felhasznált áram és távhő előállítással, illetve az építkezési-bontási-felújítási műveletek során és az építőanyagok gyártása, szállítása során történő emissziót is. Az útiterv konkrét célokat és intézkedési javaslatokat tartalmaz majd az iparági szegmensek számára.1
1. Építészek és szakértők fókuszcsoport
Az első fókuszcsoportos beszélgetésen az építészek és szakértők egyetértettek abban, hogy az oktatás és szemléletformálás elengedhetetlen a változások eléréséhez. Az építőiparban dolgozók és a tervezők közös célja, hogy növeljék a természetes anyagok, például a fa használatát, és támogassák a körkörös építészet elveit. A települési zöldfelületek növelése és a bontási hulladék újrahasznosítása is központi téma volt.
2. Ingatlan- és projektfejlesztők fókuszcsoport
A második fókuszcsoporton az ingatlan- és projektfejlesztők áttárgyalták a zöld átmenet legnagyobb akadályait, beleértve a szabályozási kihívásokat és a zöld beruházások megtérülésének hiányát. A résztvevők diskurzust folytattak az ösztönzők szerepéről, a beépített karbon csökkentésének lehetőségeiről, valamint a jogi környezet fejlesztésének szükségességéről.
3. Kivitelezők fókuszcsoport
A harmadik fókuszcsoporton a kivitelezők gyakorlati szempontból közelítették meg a zöld átállás lehetőségeit és akadályait. Az épület üzemeltetésének fontosságát, az oktatás és szemléletformálás szükségességét, valamint a jogszabályi háttér módosításának fontosságát hangsúlyozták. A résztvevők közösen keresték a megoldásokat a fenntartható kivitelezési gyakorlatok elterjesztésére.
A Building Life fókuszcsoportok lehetőséget biztosítottak arra, hogy az építészek, fejlesztők és kivitelezők megosszák egymással tapasztalataikat és javaslataikat, ezzel hozzájárulva a HuGBC Zéró Karbon Útitervének kidolgozásához. Az együttműködés és a közös gondolkodás eredményeként egy fenntarthatóbb és környezettudatosabb építőipar kialakítása felé tettünk jelentős lépéseket.
A végleges Zéró Karbon Útitervet a HuGBC 2024 november 6-án, a Green Future Conference eseményen mutatja be.
A következő hónapban közzétesszük a következő négy workshop összefoglalóját.
A Building Life Projekt célja, hogy az európai Green Deal megvalósítását segítse elő a nulla nettó kibocsátás és a körforgásos működés elérésével az építőiparban. A #BuildingLife kampány arra ösztönzi a nemzeti kormányokat és az Európai Bizottságot, hogy támogassák az építőipar szén-dioxid-mentesítését olyan jogszabályok és szakpolitikai döntések révén, amelyek a kibocsátások csökkentésére összpontosítanak az épületek teljes életciklusa során. Beleértve a gyártásból származó kibocsátásokat is, illetve a szállítás, az építés és az építőanyagok életciklusának végfázisait. A World Green Building Council „BuildingLife” projektjét az IKEA és a Laudes Alapítványok (ECF, EBRD) támogatják.