Established Member of the

HuGBC

Globális és lokális megoldások a fenntartható épületekért: megnyílt a Nemzetközi Zöld Építés Hete Magyarországon

2024. szeptember 09., Saját hír 464

Szeptember 9-én a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) ünnepélyes keretek között megnyitotta a Nemzetközi Zöld Építés Hetét Magyarországon. A több kontinensen átívelő programsorozat a World Green Building Council (WorldGBC) kezdeményezésére indult. Az idei rendezvény „Bolygóbarát Jópéldák” címet viseli és célja, hogy felhívja a figyelmet az épületek szerepére a környezeti értékek megőrzésében, valamint új megközelítéseket és fenntartható megoldásokat kínáljon az építés és az épületüzemeltetés, -felújítás terén. A rendezvény nemcsak hazai, hanem nemzetközi szakértők részvételével mutat utat a fenntartható építés legjobb gyakorlataihoz.
1

„A Nemzetközi Zöld Építés Hete kiváló lehetőséget kínál a fenntartható építés legújabb trendjeinek megismerésére. A szeptember 9-13. között zajló Green Walk program során a résztvevők szakmai vezetéssel fedezhetik fel a leginnovatívabb környezettudatos épületeket. Különösen fontosnak tartom a szeptember 11-i „Társasházak zöld restart workshopot”, amely gyakorlati megoldásokat kínál a karbonsemleges felújításokhoz. Az online Green Talk esemény, amely szeptember 12-én a legújabb európai épületenergetikai irányelvvel foglalkozik, míg a szeptember 13-i Building Life Zéró Karbon Útiterv workshop a hazai építőipari dekarbonizációs célokra összpontosít. Ezek az események nemcsak szakmai előrelépést jelentenek, hanem személyesen is inspirálóak, mivel egy olyan jövőt vázolnak fel, ahol a fenntarthatóság és innováció kéz a kézben járnak.”Dr. Hegedűs Éva, ügyvezető Titkár, Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete.

Szarvas Gábor, a HuGBC elnöke kiemelte az Európai Épületenergetikai Irányelv (EPBD) és a felújítási hullám fontosságát a fenntartható építésgazdaság elérésében. „A szeptember 11-én megrendezésre kerülő „Társasházak zöld restart workshop” és a szeptember 12-i „Green Talk – Zöld épületek a jövőért: az EPBD új irányelvei és megvalósításuk” események kulcsfontosságúak a hazai építőipar támogatásában a zéró karbon építkezés és az EPBD irányelveinek végrehajtásában” – mondta Szarvas Gábor. Emellett örömmel jelentette be, hogy Miles Rowland (Policy Coordinator, WorldGBC) is elfogadta a meghívásukat a Nemzetközi Zöld Építés Hetére. Rowland, aki az Európai Regionális Hálózat (ERN) csapatában dolgozik, és a Whole Life Carbon és Renovation területekre összpontosít, online jelenlétével rendkívüli lehetőséget biztosít a résztvevők számára, hogy közvetlen kérdéseket tegyenek fel egy nemzetközi szakértőnek. Rowland korábbi újságírói tapasztalatai és aktuális politikai munkája révén különösen értékes perspektívákat oszt meg, amelyek hozzájárulnak a hazai fenntartható építés jövőbeli fejlődéséhez.

Az idei Green Walk szponzora a Gardenfutura. A Green Walk egyik kiemelkedő programja a hozzájuk kapcsolható Szivacsváros projekt bejárása lesz. A Szivacsváros sétán bemutatjuk a fenntartható zöld-kék-szürke városi infrastruktúrákat. Ilyen például a Bakáts tér és utca, ahol a Stockholm Faültetési Rendszerrel 1730 négyzetméternyi zöldfelület lett kialakítva, vagy a Miyawaki minierdők.

Szőllősi Gábor, a Gardenfutura ügyvezető igazgatója így nyilatkozott: „A növények, a zöldfelület a város bőrszövete: megvédi a várost az időjárás szélsőséges hatásaitól, árnyékot ad a forróságban, párologtat a szárazságban, tisztítja a szennyezett poros levegőt. Ugyanilyen fontos emellett, hogy az embernek természetélményt nyújt, szépséget és megnyugvást a kihívásokkal teli városi létben. A város az elmúlt évtizedekben kinőtte ezt a zöld bőrt. A Gardenfutura olyan zöldfelület fejlesztési módszereket képvisel, amelyek eleget tesznek a kor igényeinek és természetalapú megoldásokkal egyesítik  zöld-kék és szürke infrastrukturális rendszereket. Ez a szivacsváros. Azon dolgozunk, hogy a zöldfelületek újra elfoglalják méltó helyüket a városépítészetben, településfejlesztésben és városaink a legkritikusabb időjárású napokon is élhetők legyenek.

A Green Walk eseménysorozat első helyszíne idén a Graphisoft Park, ezért a megnyitó is ott kapott helyet. A Graphisoft Park SE vezérigazgatója, Kocsány János így fogalmazott: „A Graphisoft Park, Budapest szívében egy igazi 'mikro Szilícium-völgy', amely az innováció és a fenntarthatóság kiváló példájaként szolgál. A 18 hektáros zöldövezet, a Duna-part közelsége és az innovatív építészeti megoldások ideális környezetet teremtenek, ahol a legmodernebb technológiai és kutató-fejlesztő hazai és multinacionális cégek, startupok, és oktatási intézmények is otthonra találtak. E környezet támogatja a fenntarthatóságot és az emberi léptékű építészetet, és fontos szerepet játszik a zöld városok fejlesztésében. Örömmel veszünk részt a Nemzetközi Zöld Építés Hetén, amely lehetőséget biztosít arra, hogy bemutassuk azokat a megoldásokat, amelyekkel hozzájárulunk egy fenntarthatóbb jövő építéséhez.

A HuGBC jelenleg intenzíven, az építésgazdaság legszélesebb körben értelmezhető szereplőinek bevonásával dolgozik Magyarország Zéró Karbon Útitervén, amely a hazai építőipar karbonsemlegesítésére irányuló hosszú távú stratégia alapját képezi. Ez a terv meghatározó szerepet játszik majd abban, hogy az ország elérje a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célokat, összhangban az Európai Unió által előírt elvárásokkal. A HuGBC vezetésével zajló munkában a fenntartható építészet és az energiahatékonyság szempontjai kerülnek előtérbe, ami lehetőséget biztosít a magyar építőiparnak, hogy áttérjen a zöldebb és fenntarthatóbb gyakorlatokra.

<< Vissza a főoldalra