Kérjük itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Kérjük itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Kérjük, itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) április elején publikált legfrissebb jelentése arra figyelmeztet, hogy a jelenlegi nemzeti kötelezettségvállalások nem elég ambiciózusak ahhoz, hogy 1,5 fok alatt tartsuk a globális felmelegedés mértékét.
Április 4-én tette közzé az IPCC a három részből álló riportjának utolsó darabját, amely azokra a lépésekre összpontosít, amelyeket megtehetünk az üvegházhatású gázok légköri kibocsátásának csökkentése, illetve az éghajlatváltozás visszafordíthatatlan hatásainak mérséklése érdekében.
A fenntartható épített környezetért tevékenykedők számára ez egyértelmű emlékeztető arra, amit már tudunk – iparunknak cselekednie kell, és most kell cselekednünk.
Az IPCC azt mondja, hogy ahhoz, hogy a globális átlaghőmérséklet növekedésének mértékét 1,5 °C alatt tartsuk, 2025-re (vagy korábban) kell elérnünk a kibocsátási csúcsot, és 2030-ra a felére kell csökkentenünk.
Cristina Gamboa, a WorldGBC ügyvezető igazgatója nyilatkozta: "A bennem élő optimista ragaszkodik ahhoz, hogy a jelentés tudósai még mindig úgy vélik, van remény a 1,5°C-os forgatókönyv megvalósítására. Azonban a fülemben hallatszó zsémbes hang – amit megpróbálok elnyomni – megkérdőjelezi, hogy a kormányok és az ipar időben reagálnak-e, hogy azonnal lépjenek a szükséges jelentős kibocsátáscsökkentés érdekében."
Az épített környezet tekintetében a jelentés ígéretes információkat tárt fel ágazatnak az éghajlatváltozás elleni küzdelem felgyorsításában rejlő lehetőségeiről.
A legbíztatóbb az a kijelentés, hogy 2050-re a nettó nulla épületek nagyarányúak lesznek, de csak akkor, ha a szakpolitikai csomagokat hatékonyan hajtják végre, és elhárítják a karbonmentesítés akadályait. Ezeknek a csomagoknak pedig az elégségesség, a hatékonyság és a megújuló energiával kapcsolatos intézkedések céltudatos hármasát kell magukban foglalniuk.
Amire szükségünk van, az a politikai ambíció és a pénzügyi ösztönzők tökéletes összhangja ahhoz, hogy ez nagymértékben megvalósuljon.
A jelentés szerint az épületek globális kibocsátások 61%-a lecsökkenthető 2050-re, és a mérséklési potenciál legnagyobb hányada a fejlődő országok új épületeiből, illetve a fejlett országokban meglévő épületek felújításából származik.
Ezek a mérséklő beavatkozások jelentős potenciállal rendelkeznek a szélesebb körű társadalmi-gazdasági problémák megoldásában, és elősegítik az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDG) elérését minden régióban, miközben jövőálló épületeket biztosítanak a változó éghajlati viszonyokhoz.
A beépített karbon kihívása régóta vitatéma iparágunk számára. Ez a jelentés azonban megállapítja, hogy a beépített karbon kibocsátások kezelhetők az új épületek szükséges alapterületének korlátozásával, valamint az anyagkibocsátások mennyiségének és intenzitásának csökkentésével, szigorú hatékonysági intézkedések révén.
A jelentés elismeri, hogy az épületek építésének és felújításának integrált tervezési megközelítése már több régióban nulla energiafelhasználású vagy nulla karbonkibocsátású épületekhez vezetett.
Tudjuk, hogy már léteznek megoldások a nettó nulla épületek eléréséhez, de gyökeres, rendszerszintű átalakításra van szükségünk épületeink és infrastruktúránk tervezésében, építésében, üzemeltetésében, lebontásában és értékelésében.
Több mint 70 Green Building Council-ból (GBC) álló hálózatunk a teljes értékláncon dolgozik ezen megoldások megvalósításán. A GBC-k kihasználják azokat a globális és regionális programokat, amelyeket a WorldGBC-nél támogatunk, és közösen hajtják végre a rendszerszintű változást a szükséges mértékben..
Iparági vezetőként arra buzdítom Önöket, hogy bárhol is állnak az értékláncban törekedjenek és járuljanak hozzá a fenntartható épített környezet kialakításához mindenki számára, mindenhol.
Mindannyiunknak megvan a maga szerepe ebben a klímaharcban, és itt az ideje folytatni a harcot.
Az eredeti cikk Cristina Gamboától itt található.
Az IPCC jelentés összefoglalója itt olvasható.
Forrás: http://worldgbc.org