Established Member of the

HuGBC

TOP CLeveR Projekt: Szakemberek felkészítése az épített környezet dekarbonizációjára

2024. november 11., Saját hír 292

Az út a fenntartható épített környezet felé soha nem volt ennyire sürgető, hiszen az éghajlatváltozás, az erőforrások kimerülése és az energiaellátás biztonsága a globális kihívások élvonalában állnak. Erre válaszaként az Európai Unió intézkedéseket vezetett be, és az egyik ilyen kezdeményezés a TOP CLeveR projekt. Ez a projekt arra hivatott, hogy felkészítse a szakembereket azokra az ismeretekre és készségekre, amelyek szükségesek a dekarbonizáció előmozdításához, így tartós, hatékony változásokat eszközölve az építőiparban.
1

Miért fontos a TOP CLeveR?

A TOP CLeveR küldetése összhangban áll az EU Energy Efficiency First elvével, amely alapvető irányvonal az EU politikájában. Célja az energiaigény csökkentése és az energiaellátás hatékonyságának biztosítása. A legújabb fejlesztéseket felülmúlva a TOP CLeveR ezt az elvet még egy lépéssel továbbviszi. Holisztikus megközelítést alkalmazva felkészíti a szakembereket arra, túllépve a hagyományos energia-megtakarítási intézkedéseket, megvalósítsák az Épületek Teljes Élettartamú Szén-dioxid-kibocsátás (Whole Life Carbon, WLC) szemléletét. Ez a megközelítés nemcsak az épületek működési fázisában felmerülő energiafogyasztást, hanem az anyagok gyártásához, az építkezéshez, a karbantartáshoz és az esetleges leselejtezéshez kapcsolódó kibocsátásokat is figyelembe veszi.

Képzések a nulla kibocsátású épületek szabványainak alkalmazására

Az Európai Unió frissített Épületek Energiahatékonyságáról szóló Irányelve (EPBD IV) vezette be a Nulla Kibocsátású Épületek (ZEB) fogalmát, új mércét felállítva a fenntartható építkezés terén. Az ezen irányelv alá tartozó épületeknek drámaian csökkenteniük kell az energiafelhasználást és a működési kibocsátásokat, és karbonmentes energiaforrásokra kell támaszkodniuk, mint például a helyben vagy közösségileg használt megújuló energiaforrások. Ahhoz, hogy ezeket az ambiciózus szabványokat teljesíteni lehessen, az iparági szakembereknek új készségekre és képzésekre van szükségük—ezt a rést célozza meg a TOP CLeveR projekt.

A TOP CLeveR specializált képzéseket biztosít a szakemberek számára, hogy megértsék és hatékonyan alkalmazzák a ZEB szabványokat és a Teljes Élettartamú Szén-dioxid-kibocsátás stratégiákat. A projekt tananyagai olyan alapvető fogalmakat tartalmaznak, mint az Életciklus-értékelés (LCA) és az Európai Level(s) keretrendszer, amelyek alapvető eszközök az épületek környezeti lábnyomának felmérésére és csökkentésére a tervezéstől, a bontásig.

Új készségek fejlesztése egy zöldebb jövőért

A TOP CLeveR képzési programjai az alapvető kompetenciákra összpontosítanak, a szén-dioxid-kibocsátás számításának technikai aspektusaitól kezdve a fenntartható tervezés és építés gyakorlati készségéig. A Teljes Élettartamú Szén-dioxid-kibocsátás szempontjainak teljes spektrumának lefedésével a kezdeményezés biztosítja, hogy a résztvevők ne csak a legújabb szabályokkal kapcsolatban legyenek tájékozottak, hanem képesek is legyenek alkalmazni azokat a valós környezetben. Ez a megközelítés felhatalmazza a szakembereket arra, hogy vezető szerepet vállaljanak a dekarbonizációs törekvésekben az épített környezetben, és jelentős mértékben hozzájáruljanak az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.

A TOP CLeveR támogatja a szakembereket az iparági változásokhoz való alkalmazkodásban

A fenntartható építkezésre való átállás nemcsak megfelelő tudást igényel, hanem egy olyan szemléletet is, amely a folyamatos fejlődésre és alkalmazkodásra összpontosít. A projekt átfogó megértést biztosít a globális felmelegedési potenciálra (GWP) egy épület élettartama alatt és más fenntarthatósági mutatók terén is, felkészítve a szakembereket gyorsan, globális nyomás alatt és technológiai előrelépések hatására fejlődő új korszak kihívásaira. Ez az alkalmazkodóképesség kulcsfontosságú, mivel az építőipar egyre nagyobb mértékben szembesül az ökológiailag tudatos és ellenálló infrastruktúrák iránti növekvő kereslettel.

Az energiahatékony és szén-dioxid-mentes jövő felé vezető út

A TOP CLeveR a szakembereket megfelelő eszközökkel és szakértelemmel támogatva közvetlenül járul hozzá egy energiahatékonyabb, szén-dioxid-mentes épített környezet megvalósításához. A projekt kifejezett hangsúlyt fektet az oktatás, a gyakorlati alkalmazás és a szabályozás összhangjára, biztosítva, hogy az építőipar ne csak a mai követelményeknek feleljen meg, hanem felkészüljön a jövő fenntarthatósági kihívásaira is.

A TOP CLeveR-hez hasonló projektek révén az Európai Unió azt hangsúlyozza, hogy a klímastratégia kulcsfontosságú alapja a tudásmegosztásba történő befektetés. A TOP CLeveR projekttel az építőipari szakemberek megszerzik azokat a fontos kompetenciákat amelyekkel vezető szerepet vállalhatnak az építőipar dekarbonizálásában, megalapozva ezzel egy fenntarthatóan épített világot a jövő generációi számára.

<< Vissza a főoldalra