Kérjük itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Kérjük itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
Kérjük, itt adja meg a belépéshez szükséges adatokat. A regisztrációhoz vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal.
2023 májusában indította el az Európai Unió a készségek európai évét, amelynek célja a hiányos készségek fejlesztése, a készségfejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek támogatása volt, hangsúlyt helyezve a zöld és digitális készségek fejlesztésére.1
A ma Brüsszelben és online megrendezett "The European Year of Skills – What Comes Next?" című zárórendezvényen az esemény több száz résztvevője panelbeszélgetésekkel, inspiráló előadásokkal és interaktív csoportos megbeszélésekkel osztotta meg egymással az elmúlt egy év tapasztalatait - új perspektívát és motivációt nyújtva az európai készségfejlesztés jövőjével kapcsolatban.
A "készségek forradalmasítása" kiemelten fontos, hiszen elengedhetetlen hozzátevője a gazdaság minden ágazatát érintő gyors és számottevő átalakulásoknak. Ahogy Fernando Sigchos Jimenez (az Európai Építőipari Szövetség (EBC) főtitkára) rámutatott, az építőipar - amelyet gyakran hagyományos ágazatnak tekintenek - átalakulóban van, és a zöld és digitális készségek mielőbbi forradalmasítását igényli.
Az átmenet sürgős megoldásokat igényel: a munkavállalók készségeinek fejlesztését és átképzését, a fiatalok és a nők bevonását a STEM területekre és megfelelő szakmai oktatási és képzési rendszerek kialakítását. Továbbá elengedhetetlen az is, hogy a különböző szakemberek tisztában legyenek a lifelong learning (LLL), azaz az élethosszig tartó tanulás jelentőségével.
Mindezzel összefüggésben a #TOP CLeveR kiemelkedő jelentőséggel bír annak biztosítása érdekében, hogy az építőipari ágazat szakemberei a jövőre nézve megfelelő készségekkel rendelkezzenek. A projekt által lefedett WCRLZ készségek - nevezetesen a teljes életciklusra kiterjedő szén-dioxid-kibocsátás, a körforgásos építészet, az erőforrás-hatékonyság, a LEVEL(S), illetve a zéró kibocsátású épületek – mind nélkülözhetetlen részei a zöld átalakulásnak. A WCRLZ készségek integrálása a hazai oktatási és képzési programokba nemcsak a foglalkoztatottság javítása miatt fontos: a fenntartható innováció és fejlődés kultúrájának előmozdítása érdekében is sürgős feladatunk.
A rendezvényen egyértelműen hangzott el az üzenet: a fenntartható készségekbe való befektetés az építőiparban nem csupán lehetőség, hanem elengedhetetlen egy adaptív, alkalmazkodóképes, fejlődőképes európai munkaerőpiac kialakításához.