Established Member of the

HuGBC

TOP Clever Projekt: Képzésfejlesztés az építőipari szakemberek számára a teljes életciklusra vetített szén-dioxid-kibocsátásról

2025. március 04., Saját hír 363

Az építőipar egyre nagyobb hangsúlyt fektet a szén-dioxid-kibocsátás mérséklésére, amely elengedhetetlenné teszi a szakemberek számára a fenntartható építési gyakorlatok mélyreható ismeretét. A TOP Clever projekt keretében megvalósuló fehérgalléros képzés a teljes életciklusra vetített szén-dioxid-kibocsátás (WLC) témájában olyan alapvető tudást és gyakorlati eszközöket biztosíthat az iparág szakértői számára, amelyek segítségével hatékonyan értékelhetik és minimalizálhatják az épületek teljes élettartama alatt keletkező szén-dioxid-kibocsátást.
1

A lengyel és szlovén GBC szakértői által összeállított képzési program három fő modulból épül fel.

Az első modul átfogó betekintést nyújt a működési és beépített szén-dioxid közötti különbségekbe, valamint bemutatja a globális felmelegedési potenciál (GWP) szerepét, mint a fenntarthatóság egyik kulcsmutatóját. A résztvevők megismerkednek az életciklus-elemzés (LCA) módszertanával, amely döntő szerepet játszik a fenntartható épülettervezés és kivitelezés támogatásában.

A képzés kiemelten foglalkozik az Environmental Product Declarations (EPD) jelentőségével, amelyek szabványosított, átlátható környezeti teljesítményadatokat biztosítanak. Emellett a modul bemutatja az EU fenntartható épületekre vonatkozó közös keretrendszerét, a Level(s)-t, amely egységes szempontrendszert kínál a WLC értékelésére.

A második modul célja, hogy a résztvevők gyakorlati ismereteket szerezzenek az életciklus-elemzéshez szükséges adatok forrásairól, amelyek biztosítják az épületek szén-dioxid-kibocsátási számításainak összehasonlíthatóságát. A képzés részletesen bemutatja az életciklus-elemzési eszközöket, valamint lépésről lépésre ismerteti a szénlábnyom számításának irányelveit.

Különös hangsúlyt kap az eredmények értelmezése és közérthető bemutatása, hogy az épületek szén-dioxid-kibocsátására vonatkozó információk egyértelműen és átláthatóan jelenjenek meg.

A harmadik modul az európai országok szén-dioxid-csökkentési stratégiáit és jogszabályi keretrendszerét vizsgálja. A résztvevők összehasonlíthatják a különböző országok életciklus-elemzési megközelítéseit, megismerhetik a legjobb gyakorlatokat, valamint esettanulmányokon keresztül betekintést nyerhetnek a már megvalósult fenntartható építési projektekbe.

Az utolsó modul valódi építőipari projekteken keresztül mutatja be az életciklus-elemzések gyakorlati alkalmazását. A résztvevők elemezhetik a beépített és működési szén-dioxid-kibocsátás mértékét, összehasonlíthatják a különböző országok referenciaértékeit, és megismerhetik az Európa-szerte sikeresen megvalósult alacsony szén-dioxid-kibocsátású építési projekteket, beleértve a TOP Clever projekt résztvevő országaiban összegyűjtött adatokat.

A képzési program átfogó tudást és praktikus eszközöket biztosít majd az építőipari szakemberek számára. Az itt megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazása révén a résztvevők aktívan hozzájárulhatnak az építőipar fenntarthatóbbá és szén-dioxid-tudatosabbá tételéhez.

Kövessétek a képzésekkel kapcsolatos további híreinket és csatlakozzatok ti is az építőipar zöldebb jövőjének formálásához!

<< Vissza a főoldalra